‘VEE PERDE’ GALASINDA DEVLER LİGİ!

Tiyatronun duayen isimlerinden Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey, 12 yıl sonra birlikte sahneye döndükleri ‘Vee Perde’ oyununun gala davetini önceki akşam sanatseverlere kazandırdıkları Bakırköy’de Sahne 74- Yasemin Yalçın Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Sahne 74’te Hidayet Erdinç’in yönettiği, dekorunu Barış Dinçel’in hazırladığı Neil Simon’un ‘Sunshine Boys’ hikayesinden yola çıkılarak iki komedyeninin hayatını anlatan oyunla izleyicinin karşısına çıkan Yalçın ve İlbey sahnede adeta devleşti. ‘Vee Perde’ oyun boyunca yoğun alkış topladı. Kahkaha ve hüznün aynı anda yaşandığı oyuna Orhan Gencebay- Sevim Emre, Müjdat Gezen, Mahsun- Ece Kırmızıgül, Özge Özberk, Birol Güven, Oya Başar, Nevra Serezli, Abdullah Şahin, Gökhan Yıkılkan, Adem Kılıç- Yeşim Alıç, Talip Öztürk, Oğuz Çetin, Bilal Çatalçekiç, Kandemir Konduk, Sinan Bengier, Suzan Kardeş, Yüksel Aksu, Müfit Can Saçıntı, Yunus Günce gibi konuklar katıldı. Yasemin Yalçın, bir ara tiyatro metninde olmamasına rağmen Oya Başar ve Nevra Serezli’nin de isimlerini oyuna dahil edince tiyatro salonu alkışlarla çınladı.

GECEDEN NOTLAR:

* Gecenin konuklarından Orhan Gencebay “Bir hayli ara verdiler, özlendiler, çok özlendiler. İnşallah bundan sonra süreklilik olacaktır, çok iyi çalışmalar yapacaklardır. Onlara başarılar diliyorum. Yasemin Hanım çok sevilen bir sanatçımızdı. Ara vermesi herkesin sorduğu bir şeydi. En nihayetinde herkes özlemini giderecek. Yasemince’yi çok izler ve severdik. Yasemin Hanım ve İlyas Bey’le tatilde zaman zaman beraber oluyoruz. Çok sevdiğim kardeşlerim. Güzel bir mekan tiyatro da, harika buldum” dedi.

* Oyunu izlemeye eşi Ece Kırmızıgül ile gelen Mahsun Kırmızıgül “Yasemin Hanım’ın uzun bir aradan sonra tiyatroya dönmesi sevindirici. Biz onu sette de konuşuyorduk. Kısmet bugüneymiş. Yasemin Yalçın gibi usta bir oyuncunun tiyatroya dönmesini sevinçle karşılıyorum. Birlikte çalıştığımız isimler çok değerli. Ben Beyaz Melek’te de ustalarla çalıştım. Tiyatro oyuncularının başka bir hayatları, duruşları ve ahlakları var. Onlarla olmaktan çok mutluyum. Tiyatroya her zaman sahip çıkacağız” açıklamasını yaptı.

Kırmızıgül, son dönemde yaşanan tartışmalara ise “Mucize Aşk’ın vizyon tarihini erteledik. Yeni yasa yürürlüğe girdikten sonra 6 Aralık’ta vizyona girecek. Ben filmlerimi perdeye ve sinemaya göre hazırlıyorum. 5 aydır filmin post’uyla uğraşıyorum, ses ve efektleriyle ilgileniyorum. Ben onu küçük bir kutuda yayınlansın diye yapmadım. Sinema içindi ve büyük perdede izletmek isterim. Mucize 2/Aşk’ı herkes önce perdede izleyecek” şeklinde konuştu.

* Oya Başar “Yasemin çok sevdiğim ve beğendiğim bir oyuncudur. Ne güzel böyle tekrardan dönmesi, bu yeri tiyatro olarak kazandırması. Çok hoşuma gitti, keyiflendim. Hem İlyas hem de Yasemin adına… Ben de bir diziye başlamayı düşünüyorum. Tiyatro benim için Eylül’de” müjdesini verdi.

“SAHNELERE DÖNMELERİ BÜYÜK BİR KAZANIM”

* Oflu Hoca serilerinin yapımcısı ve yönetmeni Adem Kılıç “Çok sevindim gerçekten. TRT’de ilk yönetmenlik dönemlerimde benimle birlikte ilk kamera karşısına geçmişti. Çok sevilen tipler yaratmıştı. Kendi yaptığı işler ve oynadığı oyunlarda yarattığı tiplemeler hep sevildi. Bugünlerde çok gülmeye ihtiyacımız var. Yeni nesil de onları çok sevecek” açıklamasını yaparken Yeşim Alıç, duygularını “Beni kesinlikle çok heyecanlandırdı. Yasemin konservatuvardan üç sınıf üstümdü, dolayısıyla ablamdır ve okul arkadaşımdır. Çok iyi bir oyuncudur. Türk tiyatrosuna ve yeniden sahnelere geri dönmeye karar vermesi bence büyük bir kazanımdır. Yeni jenerasyonun da Yasemin Yalçın’ı ve İlyas İlbey’i tanıması bence çok önemli” sözleriyle ifade etti.

“YASEMİN YALÇIN TAKLİTLERİ YAPARAK BÜYÜDÜM”

* Gökhan Yıkılkan ise anılarını “Çok heyecan verici. İkisi de birer usta. Yasemin Hanım’ı çocukluğumdan beri izlerim. Onun taklitlerini yaparak büyüdüm. Kendimi ifade etme biçimim onun rolleriydi. Benim için bir mihenk taşıdır. Tekrar döndükleri için çok sevinçliyim” sözleriyle anlattı.

* Çiftin meslektaşları Abdullah Şahin “Çok yetenekli oyuncular. Hakiki oyuncular mutlaka ait oldukları yere dönerler. Onlar adına çok mutluyum” diyerek övgü dolu cümleler kurdu.

“EFSANELER GERİ DÖNDÜ”

* Müfit Can Saçıntı “Bütün yaptıklarını izledim zaten efsaneler ama tiyatro sahnesinde başka efsaneler. Efsaneler geri döndü “ yorumunu yaparken Özge Özberk “Onları tekrar sahnede izlemekten çok heyecanlıyım. Bu sahne de hayırlı uğurlu olsun. Bu bölge için aranan kan oldu böyle bir sahnenin kurulması. Bunun için de onur duydum” dedi.

OYUN YORUMLARI:

Nevra Serezli: Sonunda ağladım. Çok iyi bir adaptasyon. Her şeyiyle 10 numara, bence bu senenin oyunu.

Yunus Günce: Oyun seyredeceksiniz dediler, ders seyrettik. İçimde tutamadım ve ‘Okulsunuz’ diye bağırdım. Var olsunlar

Orhan Gencebay: Çok beğendim. Bildiğimiz tiradlar ama yorum çok farklı tebrik ediyorum, bizi çok etkilediler.

Mahsun Kırmızıgül: Oyun tek kelimeyle muhteşemdi, finali çok iyi olmuş. Yasemin Hanım ve İlyas Bey’i özlemişiz. Zaman zaman duygulandık, çok da eğlendik. İyi ki geri dönmüşler.

Oya Başar: Bayıldım, Yasemin çok sevdiğim komedyen öylesine güzel oynamış ki yüreğime dokundu. Yaşayanları, ölenleri, tiyatromuzu çok güzel anlattılar. Gözlerim doldu bayıldım, bayıldım, bayıldım.

Gökhan Yıkılkan: Şahaneydi, son yıllarda izlediklerimin en iyilerinden biri. Bu oyunu herkesin izlemesi için elimden geleni yapacağım. Kendi kulvarında bir numara olan bir sanatçı bugün rüştünü yeniden ispat etti.

Müjdat Gezen: Zaten konservatuvardan öğrencilerimdi. Çok severim onları. Kendileri zaten tiyatrocu, yakışır.

YASEMİN YALÇIN: ‘İYİ Kİ BU İŞİ YAPIYORUM’

Gece sonunda bir konuşma yapan Yasemin Yalçın “Gala geceleri biraz telaşlı oluyor. 12 yıl aradan sonra oyun yapmak bizim için çok heyecan vericiydi. Hep sahneye çıkmadan önce ‘Burada ne işim var?’ diyorum. Ama oyun bittikten sonra ‘İyi ki bu işi yapıyorum’ diye mutluluktan uçuyorum. Burada çok değerli hocalarımız var… Müjdat Gezen, Yücel Erten, Kandemir Konduk. Daha ne olsun. Çok mutluyum” cümleleriyle tüm gelenlere teşekkür etti.