ÜNLÜ SENARİSTİN İLK KİTABI ‘Bİ’MİLYONCU’ ÇIKTI!

Komedi dünyasının efsane dizileri ‘İşler Güçler’ ve ‘Kardeş Payı’  gibi yapımların senaryo ekibinde yer alan, sektörün en değerli isimlerinden Onay Durgun’un “Bi’milyoncu” adlı ilk kitabı Tefrika Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan, uzun yıllar aile hekimliği yaptıktan sonra Selçuk Aydemir ve Çağlar Yurt ile birlikte, sevilen projelere senarist olarak imzasını atan Onay Durgun, “Bi’milyoncu”yla okuyucuları kahkaha dolu bir yolculuğa davet ediyor.

 “Bi’milyoncu”, sosyal iletişim becerileri yetersiz, içe kapanık ve yalnız bir adam olan Adnan’ın hayatının yaklaşık altı ayını anlatıyor. Adnan’ın yaşantısı günün birinde elim bir hırsızlık olayıyla değişiyor. Muhasebecisi olduğu şirketin hesabından çalınan bir milyon TL, Adnan’ın hayatını değiştirerek onu birbirinden komik maceralara sürüklüyor.

Bi’milyoncu’da Onay Durgun, satır aralarında günümüz güzellik kıstasları, sosyal medyanın hayatımıza yansımaları ve zenginliğin psikolojik etkileriyle ilgili ironik yaklaşımlarıyla kimi zaman kara mizah, kimi zaman polisiye tadı yaşatacak keyif dolu bir hikâye vadediyor.

 SELÇUK AYDEMİR: “SOLUKSUZ BİR KOMEDİ”

 Kitabın önsözünü kaleme alan İşler Güçler, Çalgı Çengi, Kardeş Payı, Düğün Dernek’in senarist ve yönetmeni Selçuk Aydemir,  “Bi’milyoncu” için “Komedide en zor tür düz yazıdır. Televizyonda, sinemada, sahnede ve karikatürde mevcut olan seyircinin gülmesini tetikleyecek tüm donanımları bir kenara bırakıp, yazarın okuyucuyu kendi hayal gücü ve duru kelimeleriyle güldürmesi en zorudur. Bi’milyoncu bunu başarabilen nadir kitaplardan biri” ifadelerini kullandı.

 Aydemir, kitabın komedi yönünün gücünü vurgulayarak “Uçup kaçmadan, absürt motiflere başvurmadan, oldukça hayatın içinden karakterlere, insanın en büyük zaafını, açgözlülüğü yüklüyor yazar. Bir hikâyedeki açgözlü karakterden daha komik olan şey, birden fazla açgözlünün birbirini yemesidir. Bi’milyoncu’nun okura sunduğu mizah keyfi buradan hayat buluyor ve ortaya yetişkinler için soluksuz bir komedi çıkıyor.” yorumunda bulundu.