SON MEKTUP, AVUSTRALYA’YA ULAŞTI!…

Çanakkale Deniz Zaferi’ni anlatan “Son Mektup” filmi 5. Avustralya Türk Filmleri Festivali’nde açılış filmi olarak izleyicileri ile buluştu. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Özhan Eren ile oyuncularından Mina Sovetski de festival takipçileri ile birlikte Son Mektup’u izledi. Festivalin kapanış filmi olan Çalsın Sazlar’ın oyuncuları Caner Cindoruk ve Sarp Çölgeçen ile yönetmeni Nesli Çölgeçen de Son Mektup’u izleyerek beğenilerini yönetmen Özhan Eren’e bildirdiler.

 

Festivalin açılışında bir konuşma yapan Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, organizasyonda emeği geçen herkesi kutlayarak, bu tür organizasyonların çoğalması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Avustralya ve Türkiye arasındaki dostlukların başlangıcı olan, 1. Dünya Harbi Çanakkale Cephesi, her iki ulus için de önemli olayları kapsıyor. Türkler, savaşta boğazı geçmek isteyen itilaf devletleri donanmasını geri püskürttükleri 18 Mart’ı kutlarken, Avsutralyalılar ise gemileriyle boğazı geçemeyeceğini anlayan Anzakların da dahil olduğu itilaf devletleri askerlerinin, karaya çıkartma yaptığı 25 Nisan tarihini kutluyorlar.

 

Zaferin 100. yılı olan 18 Mart’ta vizyona giren Son Mektup filmi Avustralyalı sinema izleyicileri tarafından ayakta alkışlandı. Film Avustraya’da 24 Nisan’dan itibaren izleyicisi ile buluşacak.