SAĞANAK YAĞIŞ BİLE HALAYI DURDURAMADI!

Gypsy müziğini Türk, caz, funk gibi pek çok müzik türü ile birleştiren Balkanların dünyaca ünlü nefesleri İsmail Lumanovski ve Dzambo Agusev Orchestra  7. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda unutulmaz bir konser verdi. Sağanak yağışa rağmen CRR’nin hıncahınç dolduğu konsere Suzan Kardeş’in de katılımıyla coşku doruğa ulaştı. Müzikseverlerin, ayağa kalkıp halay da çektiği gece, renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Halkbank ana sponsorluğunda gerçekleşen konserin açılışını ‘Etno Svera’ şarkısıyla yapan ekipten Cambo Agusev “Makedonya’dan selamlar getirirdik. Sizlere bu akşam çok güzel bir müzik keyfi sunacağız. Serkan Çağrı ve Klarnet Festivali’ne çok teşekkür ederiz” dedi. İsmail Lumanovski ise “İkimiz için de Türkçe çok kolay değil. İkimiz de Makedonya’da doğduk. Ben Amerika’ya göç ettim. 3. dil devreye girdi. Hepinize bu yağmurlu günde geldiğiniz için teşekkürler. Bu salonda çalmak her zaman çok güzel. Balkan müzikleri çalıyoruz, enerji dolu. Dün 12 saat prova yaptık” şeklinde konuştu. Seyircinin yakından tanıdığı Osman Aga, Yedikule gibi şarkıları da çalan grup, karşılıklı göbek de attı. 

‘Crazy Horse’ parçasını çalarken, şarkının isminin hikayesini anlatan Agusev “Deli At… Ne çektim ben ondan. Atın biri sahibinden kaçmış, arabayı park ettim. Benim arabanın üzerine çıkmış. Ben de provaya gidiyordum. Bir şarkı vardı adını bulamamıştım. O benim arabamı mahvetti ben de onun ismini kullanacağım dedim, Deli at koydum” sözleriyle herkesi güldürdü.

ŞARKILARINI DOĞACAK ÇOCUĞU İÇİN ÇALDI

Klarneti ile dünya çapında bir şöhrete sahip olan İsmail Lumanovski’yi, 6,5 aylık hamile eşi Gülçin Lumanovski de en ön sıradan dinledi. Bir erkek bebek bekleyen çiftten Gülçin Lumanovski “Bebeğimize devamlı klarnet dinletiyoruz. Çok hareketli olacak1 dedi.

 ESMA RECEPOVA VE CİGULİ’YE ARMAĞAN ETTİ

Suzan Kardeş de son 4 şarkıda orkestraya dahil oldu. Kardeş “Benim hayalimi Serkan Çağrı gerçekleştirdi ve sizinle bir arada olmamı sağladı. Yok Amerika’dan geldim, yok Makedonya’dan geldim diyorsunuz. Ben Laleli’den geldim. Onlar 12 saat çalıştı ben 15 dk. Allah ne verdiyse söyleyeceğiz” diyerek hem slow hem hareketli parçalarla adeta bir müzik ziyafeti sundu.  Kardeş ‘Delem Delem’ şarkısını seslendirdikten sonra ise “Bu şarkıyı Esma Recepova ve Ciguli’ye hediye ettim” sözleriyle büyük alkış aldı. 

Konser sonrasında katılımcılara plaketlerini takdim eden festivalin sanat yönetmeni Serkan Çağrı “Balkanlar’ın bizim için çok büyük önemi var, oradan gelen bir geçmişe sahibiz. Bir arada olan duygularımızı paylaşmak içim bu geceyi düşündük. Konser öncesinde Suzan Kardeş’in odasına gittim provadan sonra ağlamaya başladı. Kalbiyle hissettiği eski yaşamını akrabalıklarını ve duygudaş olduğunu gözyaşlarıyla anlattı. O bir yaşam enerjisi, bizim yaşam kaynağımız” diyerek sanatçıya övgü dolu sözler söyledi. 

Konser sonrası yoğun istek üzerine bis yapan ekip, son şarkısı ‘Osman Aga’ ile herkesi ayağa kaldırdı. Salonda halay çekip göbek atan dinleyiciler, sanatçıları alkışlarla uğurladı.