MÜZİĞİN DEVLERİ BU FESTİVALDE!

Her yıl dünyanın en değerli müzisyenlerini, dinleyicilerle buluşturan 6. Uluslararası Klarnet Festivali, bu sene 8- 17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Serkan Çağrı’nın sanat yönetmenliğinde yapılacak olan ve daha önce George Dalaras, Giora Feidman, Trilok Gurtu, Ivo Papazov, Natacha Atlas gibi müzik duayenlerini ağırlayan festivalin sürprizlerle dolu programı Ritz Carlton Otel’de Gülay Afşar’ın sunumuyla açıklandı. Dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı’nın klarnet çalarak ‘İyi ki doğdun’ şarkısı eşliğinde geldiği toplantıda bu sene Müslüm Gürses anısına 13 Eylül’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılacak ‘Ustaya Saygı’ konserinin müzik direktörü İskender Paydaş, sunucu Hakan Bilgin ve sanatçılardan Yonca Lodi ve Hakan Aysev kutlama pastası kesti.

‘DAHA ÇOK DEĞERLERİMİZİ KORUYACAK FESTİVALLER YAPILSIN’

Toplantıda sözü ilk olarak alan Serkan Çağrı ‘Festival, her yıl olduğu gibi bu sene de Eylül ayında gerçekleşecek.. Biz, her yıl yeni bir heyecan yaratmaya çalışıyoruz. Klarnet sadece bu işin sembolü. Her türlü müzik tarzının, pek çok sanatçının yer aldığı bir festival. Sadece salonlarla sınırlı kalmıyoruz, meydanlarda da İstanbul’a nefes aldırmaya çalışıyoruz’ dedi. Müslüm Gürses’in hayat arkadaşı Muhterem Nur’un rahatsızlığından dolayı toplantıya katılamadığını bildiren Çağrı ‘ Her yıl bir ustamızı anıyoruz. Bu yıl Müslüm Gürses abimizi anacağız. Muhterem Hanım son dakika tansiyon problemi yüzünden gelemedi. Ülkemizde kültür sanat etkisini yüksek tutabilmeye çabalıyoruz. Festivallerin bir çoğu ertesi gün hatırlanmıyor. Biz müzik ve kültür sanat etkisi üzerinden hem toplumumuza hem de kültür sanatımıza katkıda bulunmaya çabalıyoruz. Ne mutlu ki altıncı yaşına hep beraber giriyoruz’ açıklamasını yaptı.

Çağrı, ayrıca ‘Festivalcilik bir kültürün yaşatılması için en değerli organizasyondur. Festivalcilik çok para harcamak değil, iyi organize etmek, yapılmamışı yapmaktır. Bir çok dünyaca ünlü sanatçı her yıl neler yaptığımızı takip ediyor. Daha çok bizim değerlerimizi ortaya çıkarabilecek festivallerin yapılmasını temenni ediyorum’ şeklinde konuşurken ‘Bu yıl hangi ustamızı anıyoruz? diye yıl boyu mesajlar alıyoruz. Müslüm Gürses, belli bir dönem sadece toplumun bir kesiminin takip ettiği bir sanatçıyken, sonrasında toplumun genelini kucaklayan bir isim oldu. Bu ders niteliğinde. Onun şarkılarını tekrar yorumlama cesaretine girmek bile heyecan verici’ sözleriyle heyecanını anlattı.

Hakan Bilgin de ‘6 sene önce elimize doğdu festival desek yeridir. Serkan’ın müthiş heyecanı, organizasyon bilinci, dostluklarını bu alanda buluşturabilmesi büyük başarı. Aynı seyircinin tekrar tekrar takip etmesi doğru yaptığımızı gösteriyordu. Müzikle buluşmaya çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz hepimiz. Artık bizim çocuğumuz olan festivalin, askerliğini ve düğününü görmek istiyoruz’ dedi.

İskender Paydaş ise ‘Benim ikinci senem. Geçen sene Kayahan için yapmıştık. Serkan’la Müslüm Gürses için konuştuğumuzda orkestramız da çok heyecanlandı. İyi müzik ve sanatın icra edildiği bir festival. 25 kişilik orkestramız ve 15 kişilik teknik ekibimiz var. Şarkıları icra edecek sanatçılarda da çok büyük heyecan var. Bu kadar kısa sürede böyle değerli noktaya getirebildiği için Serkan Çağrı’ya teşekkür ediyorum. İçinde bulunmaktan mutluyum’ cümleleriyle heyecanını paylaştı.

‘USTASINA SAYGI DUYMAYAN BİR TOPLUM İLERLEYEMEZ’

Sanatçı Yonca Lodi, sanat dünyasında usta sayılacak isimlerin önemini vurgulayarak ‘Geleneksel festivalleri sürdürmek çok kolay değildir. İleriki yılları genelde göremeyiz. Serkan yüreğini koyarak, cesaretle bu işin içine girdi. Biz Klarnet Festivali ailesiyiz diyebilirim. Ustaları anmak çok gurur verici. Ustasına saygı duymayan bir toplum ilerleyemez. Sanat camiasındaki herkes için bunun önemli olması gerektiğini düşünüyorum. Sokaklara taşan müzik sesi İstanbul’a çok yakışıyor. Bu değeri bize hatırlattığı için sevgili Serkan’a teşekkür ederim’ diye konuştu.

‘HER TÜRLÜ ŞARKIYI SÖYLEYEBİLECEĞİMİ İSPATLAYAN BİR PLATFORM OLDU’

Gecede Müslüm Gürses parçalarından seslendirecek isimlerden olan Hakan Aysev ‘Ben de Klarnet Festivali ailesindenim ve bu durumdan inanılmaz keyif alıyorum. İlk yılından itibaren çok büyük bir mutluluk ve onurla içindeyim. İstikrar ülkemizdeki en büyük problemlerden biri. Kültür ve sanatta bunu sağlayamıyoruz, bu yüzden Serkan’ı ve tüm ekibini tebrik ediyorum . Çok başarılı sokak ve salon konserleriyle altıncı yıla gelindi. Ben opera sanatçısıyım Zeki Müren, Cem Karaca, Aşık Veysel, Kayahan, Müslüm Gürses geceleri yapıldı. Benim diğer şarkıları da söyleyebileceğimi ispatlayan platformlar oldu. O yüzden ayrıca teşekkür ediyorum’ açıklamasını yaptı.

Gülay Afşar sözlerini ‘Serkan hayalini kurarken bu festivalden haberdardım. O çok arkasında durdu, ekibi de dayanıklı çıktı. Müzik iyileştirir, her durumda iyi gelir. Çok zor zamanları da gördük ama bu ekip hiç vazgeçmedi. 6. yılı da gördülerse daha da güçlü olur. Hepimizi bir araya getirecek, herkesi bekliyorum’ diyerek noktaladı.

Serkan Çağrı’nın sanat yönetmenliğinde yapılacak olan ve daha önce George Dalaras, Giora Feidman, Trilok Gurtu, Ivo Papazov, Natacha Atlas gibi müzik duayenlerini ağırlayan festivalde, yine sürprizlerle dolu bir program müzikseverleri bekliyor. İBB, NOTİST ve TOİSAD ( Toplum İçin Sanat Derneği) işbirliğiyle Doğuş Grubu ana sponsorluğu, Halk Bankası, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Star TV, NTV, NTV Radyo, Kral FM, Kral TV ve Radyo Voyage’ın medya sponsorluğunda izleyicilerin karşısına çıkacak olan 6. Uluslararası Klarnet Festivali; sahne alacak değerli sanatçıların yanı sıra meydan konserleri, müzik dinletileri, şenlikler gibi her zevke hitap edecek etkinlikleriyle bu yıl da İstanbul sakinlerine nefes aldıracak. Festivalde, jazz müzikten, Ustaya Saygı’ya kadar çok çeşitli konserlerle, geniş yelpazede müzik ve eğlence dolu bir program sunulacak.

Festivalin bu yılki programında Gypsy, Türk, caz, funk gibi pek çok müzik türünü birleştiren eğlenceli performanslarıyla New York Gypsy All Stars, ‘Yine Mi Çiçek’, ‘Ağladıkça’, Sarışınım’ gibi besteleriyle Türk müzisyenlerin ve müzikseverlerin çok yakından tanıdığı dünyanın en önemli ud sanatçılarından Ara Dinkjian, Selim Sesler ile ‘Karşılama’ adlı bir projeye imza atan Kanadalı Halk Müziği sanatçısı MacCrimmon aynı sahneyi paylaşarak sonsuz bir müzik ziyafeti sunacak. Balkan müziğinin efsanesi Goran Bregovic de, izleyicilere eğlence ve hüznü aynı anda yaşayacakları unutulmaz bir konser verecek. ‘Ustaya Saygı’ konseri, bu yıl Arabesk Müziği’nin babası olarak tabir edilen Müslüm Gürses anısına yapılacak. Gürses’in dillere pelesenk olmuş şarkılarını birbirinden ünlü isimler seslendirecek. Şarkıları ve gitarıyla Cezayir’den tüm dünyaya ışık saçan Souad Massi ve dünyaca ünlü Türk klarnet sanatçısı Serkan Çağrı da festivalcilere müziğin tüm renklerini sunacakları bir performans sergileyecek. Massi; Arapça, Fransızca, İngilizce ve Berberice söylediği parçalarla herkesi mest edecek.

MÜZİK ŞÖLENİ SON HIZ DEVAM EDİYOR!

New York Gypsy All Stars, Ara Dinkjian ve Brenna MacCrimmon 6. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahnede buluşuyor. 11 Eylül’de Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek konserde izleyiciler Makedonya’dan İsmail Lumanovski (klarnet), Yunanistan’dan Panagiotis Andreou (bas gitar), Amerikalı Jason Lidner (klavye), Türkiye’den Tamer Pınarbaşı (kanun), Engin Günaydın (davul) ile New York’ta kurulan New York Gypsy All Stars’ı izleme fırsatı bulacak.

Gypsy müziğini Türk, caz, funk gibi pek çok müzik türü ile birleştiren grup, enerjik performansları ve neşeli ezgileriyle unutulmaz anlar yaşatacak.

Kısa sürede büyük bir hayran kitlesine sahip olan grup bu yıl, dünyanın en önemli ud sanatçılarından Vazgeçtim, Yine Mi Çiçek, Ağladıkça gibi besteleriyle tanıdığımız Ara Dinkjian’ı ve Selim Sesler ile yaptığı Karşılama isimli proje ile dinleyicilerinin gönlünde taht kuran Kanadalı halk müziği sanatçısı Brenna MacCrimmon’ı konuk edecek. İstanbul’da beş yıl yaşayan ve Türk kültürünü yakından tanıyan Brenna MacCrimmon, Klarnet Festivali dinleyicisi için özel olarak hazırladığı repertuvarıyla da kulakların pasını silecek.

GORAN BREGOVIC’LE COŞKU DOLU BİR KONSER!

Balkan müziğinin yaşayan efsanesi Goran Bregovic de 6. Uluslararası Klarnet Festivali’nde en önemli konuklarından biri olacak. Her daim Türk sanatseverlerle olan sıcak iletişimi ve muhteşem frekansıyla bilinen Bregovic, 12 Eylül’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde verdiği konser ile dinleyiciyi ülkeler arası bir seyahate çıkaracak. Emir Kustarica filmlerinin unutulmaz müziklerinde de imzası bulunan dünyaca ünlü söz yazarı ve besteci Goran Bregovic, Wedding and Funeral Band ile sevenleriyle buluşacak.

USTAYA SAYGI, BU YIL ‘MÜSLÜM BABA’ ANISINA!

Uluslararası Klarnet Festivali’nin gelenekselleşmiş etkinliklerinden olan “Ustaya Saygı Konseri”, bu yıl Müslüm Gürses anısına düzenleniyor. Gürses’in unutulmaz şarkılarını birbirinden ünlü isimlerin seslendireceği konser, 13 Eylül’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Müzik direktörlüğünü İskender Paydaş’ın, sunuculuğunu ise oyuncu Hakan Bilgin’in üstlendiği gecede Alişan Göksu, Aslı Demirer, Burhan Bayar, Hakan Aysev, İntizar, İpek Açar, Ozan Ünlü, Öykü Gürman, Serkan Çağrı, Şebnem Keskin ve Yonca Lodi büyük ustanın unutulmaz eserlerini yorumlayacak.

KÜLTÜRLER ARASINDA MÜZİKTEN KÖPRÜ!

Şarkıları ve gitarıyla Cezayir’den tüm dünyaya ışık saçan Souad Massi ve dünyaca ünlü Türk klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, 6.Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında 14 Eylül’de Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde olacak. Aşktan politik konulara kadar söylediği şarkılarıyla dünya çapında en iyi Kuzey Afrikalı müzisyen olarak tanımlanan Souad Massi, 2015 yılında yayınladığı ve Arap şiirinden etkilendiği son albümü “El-Mutakallimûn” ile beraber sınırlar ötesine taşan barış dolu şarkılarını seslendirecek. Geleneksel müzikleri, folk ve rock ile buluşturduğu özgün tarzıyla dünya müziği arenasında en önemli kadın şarkıcılar arasında yer alan Massi, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Berberice söylediği şarkıları müziğin tüm renklerini festival dinleyicisiyle buluşturarak kültürler arasında bir köprü kurulmasını sağlayacak.

MÜZİK ‘MEYDAN’A ÇIKIYOR

“İstanbul Nefes Alıyor” sloganı ile hareket eden festivalde Beşiktaş Köy İçi, Kadıköy İskele, Maçka Parkı, Ortaköy Meydan ve Galata Kulesi’nde sergilenecek performanslar yorgun bir günün tüm stresini üzerinizden alarak sizi müziğin rahatlatan kollarına bırakacak.

8 Eylül’de Ortaköy Meydan Sahnesi’ne çıkacak gruplardan biri olan ve Notist Müzik yapımcılığında yeni single’ları ‘Geçmedi Bitmedi’yi çıkaran Velvele Band genç jenerasyonun en favori müzisyenleri arasında gösteriliyor.

KLARNET EZGİLERİNİN SUSMADIĞI PİKNİK!

10 Eylül günü Life Park’ta düzenlenecek Klarnet Şenliği kapsamında verilecek olan brunch müzikseverlerin keyfine keyif katacak. Ayrıca 6. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında İsmail Lumanovski, Göksun Çavdar, Bülent Altınbaş, Merve Nuvasil’den oluşan jüri ‘Genç Nefesler Klarnet Yarışması’nda geleceğin sanatçılarını seçecek.

Klarnet Şenliği’nde sahne alacak Rubato Konseri’nde ise Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek. Ülkemizin ve dünyanın önde gelen klarnet sanatçıları İsmail Lumanovski, Göksun Çavdar, Bülent Altınbaş ve Serkan Çağrı aynı sahnede buluşarak dinleyicileri müzik ve eğlencenin zirvesine taşıyacaklar.

FESTİVAL BİLETLERİ

Uluslararası Klarnet Festivali’nin biletleri Biletix’te satılmaya başlandı.