DUAYEN TİYATROCU, KENDİ HAYATINI SAHNELİYOR

 

Tiyatronun duayenleri arasında yer alan Abdullah Şahin, ‘Nafile Adam’ adlı oyunuyla tiyatro severlerle buluşuyor. Meslek hayatının 50. Yılını kutlayan Şahin, ’İnsan Maymunu’, ‘Vesikalı Komik’ ve ‘Beni Artiz Yapanın’ kitaplarındaki öykülerden oluşan yaşam hikayesini ‘Nafile Adam’ ile sergiliyor. Abdullah Şahin’in kendisinin yazıp yönettiği oyunda Ortans Kıvanç, Açelya Elmas, Dilek Karaduman, Binnur Pınar rol alıyor. ‘Nafile Adam’da Türkiye’de oyuncu olmak isteyen ama cin fikirli olmayan bir adamın bu işte yaşadığı 50 sene, ironik bir dille seyirciye aktarılıyor.

Abdullah Şahin, ‘Nafile Adam’ hakkında “ Oyunumuz, Türkiye’de tiyatro macerasına atılmış bir gönüllünün başına neler geleceğini anlatıyor. Biz yıllarca her şeye rağmen tiyatro yapmaya çalıştık. Her kriz önce tiyatroyu etkiledi. Evliliklerimde de başarılı olamadım. İki evlilik yaptım, ikisinden de boşandım. Kim bende hıyar var derse elimdeki tuzla koştum. Başımdan geçenleri, oyunumda mizah sosuyla anlatıyorum” dedi.

“GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU MEKTEBİ AÇMAK İSTİYORUM

Ellinci sanat yılıyla ilgili de konuşan ünlü tiyatrocu “Yaşayınca çokmuş gibi geliyor ama düşününce daha bir sürü şey daha yapamadım, belki ikinci ellilikte onu yaparım diyor. Zorluklarla geçti ama o kadar güzellikler oldu ki, güzellikler daha ağır gelir. Ben halk tiyatrosuna mensubum. Türkiye’nin her yerinde konservatuvar var, ama bizim var olmamıza neden olan Geleneksel Türk Tiyatrosu oyuncuları yetiştiren kuruluş yok. Ben Geleneksel Türk Tiyatrosu mektebi açmak istiyorum. Özümüzü oluşturduğu için çok seviyorum ve gençlerin bu konuyla ilgilenmesini istiyorum” sözleriyle gelecekteki hedefini anlattı.

“GENÇLER ARTIK DAHA MATERYALİST”

Abdullah Şahin, günümüzde kendi tabiriyle ‘Nafile Adam’ların olmadığından bahsederken “Gençlerin çoğu artık cin fikirli, daha akıllı. Mücadeleciler, materyalistler. Gerçeklerden yana. Bizim jenerasyon daha duygusal, biz ustalarımız için canımızı bile tehlikeye atardık. Artık öyle bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“BİR DİZİDE OYNAYAN KENDİNİ ‘OLDUM’ ZANNEDİYOR”

Şahin, yeni nesil oyuncuları ise “İstanbul’da yüzlerce alternatif tiyatro kuruldu, çok yetenekli gençler var ve kendisini geliştirmeyi bizden çok daha iyi biliyorlar. Diğer yandan ise bir televizyon dizisinde oynayan kendini oldum zannediyor. Tiyatro parası az meşakkati çok bir iş, herkes yapamaz. Televizyonda herkes, sinemada bazıları, tiyatroda tiyatrocu oynar” cümleleriyle değerlendirdi.