DİLSİZ NURGÜL!

Deneyimli oyuncu Nurgül Yeşilçay, İranlı yönetmen Bayram Fazlı’nın çekeceği “Yedullah’ın Güzel Cini”isimli sinema filminin çekimleri için bu hafta İran’a gidiyor. Film çekimleri için beş hafta İran’da kalacak olan Yeşilçay’ın canlandıracağı ‘Dilaram’ karakteriyle ilgili detaylar da bir bir ortaya çıkmaya başladı. Yapımda geçirdiği travmadan dolayı konuşamayan bir kadını canlandıracak olan Nurgül Yeşilçay, ilk kez bir filmde hiç konuşmadan oynayacak.

 

Bu filmde rol almayı kabul etme sürecini anlatan Yeşilçay ‘Şimdiye kadar mesleğimden dolayı çok gezdim. O yüzden mesleğime çok şükrediyorum ve o kanalı bir açtığınız zaman geri dönüşü olmuyor. Hep bir merak duygusu. Bu filmle ben İran sinemasına ucundan kıyısından dahi de olsa gireceğim için çok mutluyum. Orada sinema sektörü ne durumda, çekimleri nasıl yapıyorlar, her şeyden önce bunu çok merak ediyorum. Makyaj ekibi, kostüm hepsini… Kabul etmemdeki neden ilk olarak içimdeki merak. Bunun dışında senaryo oyunculuğa çok elverişli’ ifadelerini kullandı.

 

ROLE HAZIRLANIRKEN ENTERESAN SESLER ÇIKARMAYA ÇALIŞTIM

 

‘Yedullah’ın Güzel Cini’ filmindeki ‘Dilaram’ karakterinden bahseden ünlü oyuncu ‘Oynayacağım kadın travmalardan dolayı konuşamıyor. Konuşamaması benim ilk defa deneyimleyeceğim bir şey olacak. Hiç konuşmuyor, bu yüzden daha çok jest ve mimiklerini kullanacak tabii ki. Role hazırlanırken en çok enteresan sesler çıkarmaya çalıştım. Çünkü sağır ve dilsiz olmadığı için onların çıkardığı sesleri çıkarmıyor. Daha çok travmadan dolayı bunu yapması lazım. Bu da bizim bildiğimiz sesler olmamalı. Konuşmadan nasıl davranılır bunu tespit etmeye çalıştım’ sözleriyle hazırlık sürecinin de kendisi için oyunculuk anlamında bir keşif olduğunu vurguladı.

 

Yeşilçay İran’a gideceği için ayrı bir heyecan duyduğunu belirterek ‘İran’a gideceğim için çok mutluyum. Çok enteresan bir yer. Bir varmış bir yokmuş masal diyarı gibi…. Bakalım nelerle karşılaşacağız’ dedi.

 

Filmin Türkiye’deki dağıtımcılığını ise Nar Film / Soner Alper yapacak.