ÇOCUK HAKLARINI KUKLA OYUNUYLA ÖĞRENDİLER!

Gümrük, lojistik ve sigortacılık sektörlerinin lider kuruluşlarından Öykü Grup’un kurucuları Alev- Hakan Duran’ın çocukları Koç Lisesi on birinci sınıf öğrencisi Öykü Duran, İstanbul Eyüp Pirinçci İlkokulu’nda ‘Reach The Game’ adını verdiği Çocuk Hakları Atölyesi’ni önceki gün ünlü tiyatrocu Ali Poyrazoğlu ile birlikte gerçekleştirdi.  Eğitim kurumları, kurumsal firmalar ve lise öğrencilerine sosyal sorumluluk ve sosyal girişimcilik projeleri için danışmanlık veren SosyalBen Akademi rehberliğinde gerçekleşen çalışmada çocuklar, kukla oyununu öğrenirken Çocuk Hakları konusunda da bilinçlendirildiler.
Çocukların en iyi öğrenme ortamının, yaratıcılıklarını, beden ve sosyal gelişimlerini en iyi destekleyen faktörün oyun olduğunu düşünen Öykü Duran, hazırladığı oyun alanında her hafta sergilediği kukla gösterilerine bu kez Ali Poyrazoğlu’nu konuk ederek ilkokul öğrencisi 16 çocukla birlikte rengarenk bir atölye çalışması yaptı. Poyrazoğlu ve Duran, yaklaşık 45 dakika süren atölye çalışmasında Ali Poyrazoğlu ve Öykü Duran’dan kukla oynatmayı öğrenirken, aynı zamanda Çocuk Hakları konusunda da bilgi sahibi oldular.  Çocuklar, bu atölyede ‘Her çocuğun kendini ilgilendiren her konuda görüşlerini serbestçe ifade etme hakkı vardır’,  ‘Oyun bir çocuk hakkıdır. Oyun oynamak çocuğun beslenme, sağlık, barınma ve eğitim gibi en temel ihtiyaçları arasında yer alan yasalarla da güvence altına alınmış bir çocuk hakkıdır’, ‘Bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaki gelişimi sağlayacak bir yaşam düzeyi her çocuğun hakkıdır’ maddelerini öğrendi. Çocuklara Poyrazoğlu ve Duran tarafından atölye sonunda oynadıkları kuklalar ve ‘Küçük Prens’ kitabı hediye edildi.
“ÇOCUKLARA ELEKTRONİK ALET YERİNE
KUKLA VERİN”
Böyle bir çalışma içinde bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Ali Poyrazoğlu ‘Bu bir sosyal sorumluluk projesi. Kuklalarla oyun oynayarak, öyküler anlatarak, çocukların kendilerini daha iyi tanıyacakları ve bilgiyle daha iyi arkadaş olacaklarını düşündüğüm için ve çocuklar birbirleriyle iletişimlerini kuklaları oynatarak geliştirsinler diye buradayım. Dünyanın her yerinde kullanılan bir yöntem bu. Anaokullarında, iş hayatında, terapide de kullanılıyor.
Bugün çocuklara hem Küçük Prens’in öyküsünü anlattık ve Cemal Süreya ile Tomris Uyar’ın çevirdiği Küçük Prens kitabını hediye ettik. Kuklaları da armağan olarak verdik. Çocuklarımız, sonrasında Küçük Prens kitabını bize gösteri olarak hazırlayacaklar” dedi. Poyrazoğlu “Temel yola çıkış nedenimiz de Çocuk Hakları Bildirisi’nden onlara maddeleri öğretmek. Çocuklara bir kukla tiyatrosu hediye ediyoruz bir cümleyle özetlemek gerekirse. Oyun oynama hakkını onlara hatırlatıyoruz. Oyun çocuğu yaratıcı hale getiriyor.  Çocuğun eline elektronik alet vermektense bir kukla vermek daha faydalı” ifadelerini kullandı.
KARDEŞLERİMDEN DE GÖRDÜM, ÇOCUKLAR EN İYİ OYUNLA ÖĞRENİYOR
Öykü Duran da “Projeye başlarken bu okulu seçmemizin temel nedeni, bu çocukların oyuna kolayca erişemiyor olmasıydı. Projemizin ilk adımını burada atmak, çocuklarımıza bir oyun alanı sunmak istedik. Kendi kardeşlerimden de bunu gördüğüm için, çocukların en iyi oyunla öğrendiğini düşünüyorum.  Onlara bu fırsatı sunmak istedik. 16 çocuğumuz var, projeyi biz başlattık onlar devam ettirecek. Ayda bir oyun atölyeleri yapacağız. Okuldan bulduğum her fırsatta burayı ziyaret edeceğim. Belirli periyodlarla çocuk hakları atölyesi gerçekleştireceğim” şeklinde konuştu.