ÇALGI ÇENGİ İKİMİZ’E İZDİHAMLI GALA!

Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in başrolünü paylaştığı ‘Çalgı Çengi İkimiz’ filminin galası önceki akşam Kanyon AVM Cinemaximum sinemalarında gerçekleştirildi. 4 Ocak’ta vizyona giren, Selçuk Aydemir’in yazıp yönettiği filmin galasında izdiham yaşandı. Sinemaseverler tarafından kült olarak tabir edilen ‘Çalgı Çengi’nin 6 yıl sonra TR 40 33 Productions yapımcılığında devamı olarak çekilen ‘Çalgı Çengi İkimiz’ yılın komedi filmi olacak.

Gala öncesi basın mensuplarına röportaj veren oyunculardan Murat Cemcir ‘Çok enteresan bir süreçten geçiyor bu coğrafya. Bunu vatani görev gibi görüyoruz. Herkes nasıl kendi işini daha iyi yapmak isterse, biz de kalabalık bir ekip olarak hiçbir masraftan kaçırmadık. Güldürebildiğimiz kadar çok güldürmek istedik. Selçuk bence şu ana kadar yazdığı en iyi senaryoyu yazdı. Bu benim şahsi kanaatim. Herkes olağanüstü performans sergiledi. Ben Düğün Dernek filmini izlediğimde bunun daha iyisi var mı diyordum. Selçuk daha komik bir senaryoyla geldi. Daha iyisi varmış. Onu izlediğimde ‘Eyvah daha iyisi olur mu?’ dedim, oluyormuş. Onu gördüm, birazdan siz de göreceksiniz’ açıklamasında bulundu.

Cemcir, ‘6 yıl önce ilkini çektiğimiz ve sinema kariyerimizi başlatan Çalgı Çengi… Buradaki herkesin bir arada olmasını sağlayan kişi de Selçuk Aydemir’ diyerek sözü yönetmene bıraktı.

İLK FİLMİN BÜTÇESİ 30 BİN TL’YDİ!

Gala öncesinde basın mensupları ve oyuncularla kalabalık bir selfie yapan filmin yönetmeni Selçuk Aydemir, yola çıkış hikayelerini ve geldikleri süreci anlatırken ‘Herkesin eline sağlık. Çok güzel ve komik bir film oldu. Galiba şu ana kadarkilerin en komiği oldu. Çok pahalı oldu hatta bir öncekine göre bayağı pahalı oldu. Şöyle bir delilik var. Birinci film 59 bin 736 kişi tarafından izlendi. 30 bin TL’ye çekilmişti. Bu filmin devam filmi normalde olmaz. Film belli bir bütçeyle çıkmalı ki devamı yapılsın. Biz bu sefer biraz tersten gittik ve en pahalı filmimiz de bu oldu. Ya batacağız, ya çıkacağız.’ İfadelerini kullandı. Aydemir, filmin devamının çekilip çekilmeyeceği sorusuna ‘Belli aralıklarla bu seriye dönebiliriz’ yanıtını verdi.

Aydemir, filmlerinde aynı ekiple çalışmasını ise ‘Aynı ekiple çalışmak çok büyük avantaj, bir kere oyuncuların performanslarının her seferinde arttığını görmek insanı büyük motive ediyor. Daha iyi performans alacağım durumu insanı hırslandırıyor ve daha iyi senaryo yazdırıyor. Haliyle bu kadar usta ve önemli oyuncularla çalışmak benim için artı. Biraz kendimi garantiye aldığım için başka ekiple çalışmaya çok kıyak bakmıyorum’ sözleriyle açıkladı.

SANATIN İYİLEŞTİRİCİ TARAFINI GÖSTERECEĞİZ

Ahmet Kural, yaşanılan kötü günlerden bir nebze sıyrılabilmek adına bu yapıma imza attıklarını belirterek ‘Biz çekerken çok güldük ve eğlendik. Ülkemizin ve insanlarımızın yaşadığı bu kötü günlerde bir nebze olsun onları güldürebilmek, hayatımıza kaldığımız yerden devam edebilmek için, sanatın iyileştirici tarafını tekrar gösterebilmek için, sinema müzik her dalında bu filmi yaptık. Maalesef kötü günler geçiriyoruz ama insanlarımıza yine söylüyorum bir nebze mutluluk ve huzur verebileceksek ne mutlu bize. Gerçekten inandığımız ve güvendiğimiz bir film yaptık. Yine en güzel ben oynadım. Herkes özveriyle çalıştı, bütün abilerime, ustalarıma, arkadaşlarıma teşekkür ederim’ şeklinde konuştu.

Ahmet Kural, Murat Cemcir’in ‘Ahmet’cim rekor bekliyor musun? Aramızda rekor bekleyen var mı arkadaşlar?’ sorusunu ise ‘Hayır’ diye yanıtlayarak espri yaptı.

‘SENARYOYA BAKIP GÜLMEYE BAŞLADIM’

Filmde Bünyamin adlı bir karaktere can veren duayen oyuncu Rasim Öztekin ‘Ben filmi ilk defa izleyeceğim, fakat çok komik olduğunu söylüyor izleyenler. Ben teksti okudum, okurken yanımdaki Selçuk’un eline sağlık… Zaman zaman ara vermek zorunda kaldım. Yarım saat molalar verdim, hatta bir ara tekste bakıp gülmeye başladım. Film daha komik oldu. Beraber seyredeceğiz. Her sene çalışmayacağım diyorum, Nisan’da önüme bir senaryo atıyor, proje güzelse evet kendimi bulamazsam hayır diyorum. Haziran’da aynı senaryoyu bir daha önüme atıyor, kabul ediyorum’ dedi

CEM YILMAZ SİNEMADA VAR OLMAMIZI SAĞLADI

Kural, ilk filme destek veren Cem Yılmaz’ı da unutmayarak ‘Çalgı Çengi filminde bize destek olan sevgili Cem Yılmaz’a da buradan teşekkür ediyoruz. Çünkü bizim Çalgı Çengi’yi göstermemizi ve piyasada sinemada var olmamızı sağladı’ cümlelerini kullandı.

‘CÜNEYT ARKIN’DAN SONRA YENİ KAHRAMAN BENİM’

Filmde mafya babası İsmet rolündeki Ayhan Taş ise ‘Cüneyt Arkın’dan sonra Türk sinemasına gelmiş yeni kahraman benim arkadaşlar. Selçuk Aydemir hepimizi uçurdu, beni ayrıca uçurdu’ dedi. İlk filmin en sevilen karakterlerinden olan Tuna Orhan ise ‘Bundan sonraki ‘Çalgı Çengi Tunamız’ olarak bekliyorum. Ben ilkinden de çok keyif aldım, ikincisinden de. Bir iş yapılırken belli ediyor kendini. Seyircisinin bol olacağına inanıyorum’ diye konuştu.

‘BABAM BU İKİLİYLE ÇALIŞIRKEN ÇOK FARKLI BİR ENERJİDE OLUYOR’

Rasim Öztekin’in kızı Pelin Öztekin de galaya katılan isimler arasındaydı. Pelin Öztekin ‘Bu sefer babam da aralarına dahil oldu. Çok merak ediyorum, çünkü babamın tipi çok garip. Gizli gizli görmüştüm daha önceden, çekimler sırasında. Değişik bir film olacağını düşünüyorum. Çok heyecanlıyım. Eğleneceğiz inşallah hep beraber. Bugünler için güzel bir motivasyon olacak. Babam özellikle Ahmet Kural ve Murat Cemcir ile çalışırken çok daha değişik bir enerjide oluyor. Çünkü onların enerjisi inanılmaz yüksek. Babamı ancak galalarda görüyorum, şimdi gidip sarılacağım. Birlikte zaman geçirelim diye bir tık erken geldim. O da çekimlerde ben de çekimlerde zor oluyor’ yorumunu yaptı.

Kural ve Cemcir’in yakın dostları Bülent Emrah Parlak da ‘Çok başarılı bir yönetmen ve yazar, birbirinden şahane oyuncular ve çok komik bir film izleyeceğimize eminim. Kardeşlerimin filmi. Başarılar diliyorum’ sözleriyle iyi dileklerini iletti.

Düğün Dernek 2’de daha önce rol almış olan Mustafa Keser ‘İlla ki çok güzel şeyler yaptılar, buna eminim. Kişi mesleğinde iyiyse her türlü rollü yapmak yeteneğine sahiptir. Düğün Dernek 2 ‘den sonra teklifler geldi ama benim işim bu değil. Bunlar ağır işler. Zorluğu sahne arkası , daha önce birkaç dizide 8-10 bölüm oynadık Haluk Bilginer’lerle. Hayatım kaydı, saatimiz belli olmadı, eşimizi dostumuzu kaybettik. Müziğimizi yapamaz olduk, aldıkları para helal-i hoş olsun. Ben gidiyorum, iki saat programımı yapıyorum, alıyorum sakalımı. 50 yıl emek verdik bunun için’ açıklamasıyla herkesi güldürdü.

KULİSTE AİLE POZU

Ahmet Kural ve Murat Cemcir, gala sonrasında seyircilerden aldıkları güzel tepkileri kuliste aileleriyle kutladı.