‘BU KİTAP VİRÜS KAZANDIRACAK’

 

Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim, Kara Bela ve Bana Masal Anlatma başta olmak üzere yazdığı ve yönettiği birçok film ve diziyle tanıdığımız Burak Aksak, Küsurat Yayınları ile edebiyat dünyasına ‘merhaba’ dedi. Yayınevinin ilk kitabı “Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Kardeş Payı ve İşler Güçler gibi dizi ve filmlerinin senaristi ve yönetmeni Selçuk Aydemir’in imzasını taşıyan ‘Liseden Arkadaşlar’ oldu. ‘Liseden Arkadaşlar’ kitabının lansman gecesi, önceki akşam Cezayir İstanbul adlı restoranda yapıldı. Davete, Aydemir ve Aksak’ın projelerinde yer alan oyuncu dostları da geniş bir katılım gösterdi. Konuklar arasında Ahmet Kural, Murat Cemcir, Necati Akpınar, Büşra Pekin, Ersay Üner, Hande Doğandemir, Uraz Kaygılaroğlu, Devrim Yakut, Necati Kocabay gibi isimler yer aldı. Aydemir ve dostları ‘Liseden Arkadaşlar’ kitabının çıkışını pasta keserek kutladı.

Selçuk Aydemir, ‘Kitabımız Burak Aksak’ın kurduğu Küsurat Yayınları’ndan çıktı ve umarız güzel olacak. Bir sürü fikirler ve hayaller var. Bir bir gerçekleştirirler dilerim. En kötü kitapları bu olsun, bu da çok satsın. Mahalleden Arkadaşlar gibi Liseden Arkadaşlar da insanlara okuma alışkanlığı kazandırmaya yönelik projelerden bir tanesi. Büyük bir edebi iddiası yok ama komik ve eğlenceli. Kitap okuma virüsü kazandırmak istediğiniz insanlara tavsiye edin, onun için yazdık’ açıklamasında bulundu. Bunun üzerine Ahmet Kural da espri yaparak ‘Mesela ben iki kitabınızı da okudum. Hatta ben okudum, Murat Cemcir okumadı. Kısmetse aynı yayınevinden bir kitap çıkaracağım, adı ‘Yorgun Yıllarım’ olacak’ dedi.

Aydemir de bir sırlarını açıklayarak ‘Murat Cemcir okumadığı kitabın söyleşisine geldi ve kitabı anlattı. Bu serinin üçüncüsü de ‘Sektörden Arkadaşlar’ olacak, o da emekli olunca inşallah. Çünkü yüz yüze bakıyoruz’ diye konuştu.

‘LİSE BENİM İÇİN GÜZEL, BABAM İÇİN ZORDU’

Kendisinin lisede yaramaz diye adlandırılan öğrencilerden olduğunu anlatan Ahmet Kural ‘Liseden o kadar unutamadığım anım var ki, yaramazdık biz.. Genç arkadaşlara örnek olmasın, anlatmayalım. Benim için her şey çok güzeldi ama babam için çok zordu. 5-6 lise değiştirdim’ ifadelerini kullandı.

Büşra Pekin ise ‘Lise hayatım sanatla ilgili serüvenimin başladığı döneme denk geliyor. Okula devam ediyordum ama derslerden kaçıyordum. Koro çalışması var, müzik grubu var falan diye. Güzel bitirdim liseyi. Kaçarken kendimi sanatın içinde buldum’ dedi. Pekin, Aydemir’e övgü dolu sözler sarfederek ‘İlk kitabı da okudum, kendisi süper bir adam. Arkadaşım olduğu için çok şanslı hissediyorum kendimi. Kalemini çok beğeniyorum. Kitabı da film çeker gibi yazıyor. Çok acayip detaylar var içinde. Gönülden tavsiye ediyorum. ‘ şeklinde konuştu. Oyuncu, ‘Sektörden Arkadaşlar’ kitabı hakkındaki duygularını ise ‘Beni biraz kıllandırdı, güleyim mi tedirgin mi olayım bilemedim’ sözleriyle anlattı.

Selçuk Aydemir, kitabın telif gelirlerini de Erdal Tosun anısına Türk Böbrek Vakfı’na bağışladıklarını söyleyerek ‘Kitabın tüm geliri Erdal Tosun adına Türk Böbrek Vakfı’na bağışlanacaktır. Erdal Abi’nin üvey kitabı, ona ithaf ettik. Mekanı cennet olsun’ cümleleriyle oyuncuyu anmayı ihmal etmedi.

‘SEKTÖRDEN ARKADAŞLAR’I ÇIKARACAK YAYINEVİNİ BİTİRİRİM

Aydemir’in tüm projelerinde birlikte çalıştığı Murat Cemcir de ‘Kitabın üçleme olduğunu bildiğim için bekliyordum. Sektörden Arkadaşlar’ın çıkacağı yayınevini bitiririm. Sette yaşadığımız şey mahremdir, o bizi ilgilendirir. Yeni bir film var, Selçuk Hoca bize dün anlattı hikayesini. Bana başrol yazıyor’ diyerek yeni projenin sinyalini verdi. Selçuk Aydemir, bunun üzerine ‘İsimleri yazmayacağım, Ahmet Cemcir, Murat Kural diyeceğim’ yorumunu yaptı.

Gecenin konuklarından Hande Doğandemir ise ‘ Kitabı çok merak ediyorum, eve gidince hemen başlayacağım. Ayrıca Burak da sevdiğim bir arkadaşım, beraber çalıştık daha önce. Yeni bir heyecan, biz de ona ortak olmaya geldik. Ben de liseden arkadaşlarımla hala görüşüyorum’ dedi.