“BALKAYMAK’TA TÜRKİYE’DEN İLHAM ALDIM”

Masalsı atmosferi ve hayatın içinden gerçek samimi ve sıcak hikayesi ile izleyicinin favori filmlerinden biri olmaya aday olan  ‘Balkaymak’ 18 Mayıs’ta vizyona giriyor. Onur Tan’ın yazıp yönettiği ve Big Play Entertainment (2D Medya)/ Sertaç Demirtaş, Yusuf Karataş yapımcılığında izleyiciyle buluşacak olan ‘Balkaymak’ filmindeki sürprizler de bir bir ortaya çıkmaya başladı. İmzasını attığı başarılı projelerle, sektörde çok saygın bir yere sahip olan yönetmen Onur Tan için ‘Balkaymak’ aynı zamanda çok özel bir anlam taşıyor. Onur Tan’ın oğlu Ömer Tan, bu filmde ilk oyunculuk tecrübesini babasının yönetmenliğinde yaşadı. Ömer Tan, ‘Balkaymak’ta deneyimli oyuncu Filiz Ahmet’in oğlu Ömer rolünde yer alıyor.

“İLK BAŞTA BABA OLARAK TEREDDÜTTE KALDIM”

Kendisi için oğlunun filmde oynamasının çok farklı bir tecrübe olduğunu anlatan Onur Tan “Filmin son halini yazarken Ömer çalışma odama gelip, “Baba ne yapıyorsun?” diye sordu. Filmi anlattım çok heyecanlandı ve filmdeki Ömer’i kendisinin oynayıp oynayamayacağını sordu… Bir senarist ve yönetmenden önce baba olarak tereddütte kaldım. Böyle bir tecrübeye öncelikle ben alışık değildim. Beceremez ise onun hayal dünyası yıkılacaktı. Becermesi için zorlasam baba- oğul ilişkimiz zedelenecekti. Son alternatif kendi haline bıraksam film zarar görecekti… Bütün bu karmaşık duygular içinde çekimlere başladık. Sevgili oyuncu arkadaşımız Ersel Şibil’in muazzam koçluğu sayesinde Ömer her sahnenin altından başarı ile kalktı. Ersel’in O’nun dünyasına girerek anlattığı duyguları kameraya çok güzel ifadelerle yansıttı…. Rahatlığı ve isteği ile set ekibinin ve diğer oyuncu arkadaşlarımızın da yardımı ile aktörlüğe ilk adımını atmış oldu”  şeklinde konuştu.

“SEYİRCİ ANA AKIM SİNEMANIN VARLIĞINI UNUTTU”

Onur Tan Balkaymak’un uzun zamandır sinemamızda görmediğimiz, sıcak, canlı, neşeli ve duygusal bir aile filmi olduğunu vurgularken “Bizim sinemamızın son yirmi yılında şöyle bir yargı gelişti. Filmi illa ki bir düzleme oturtmamız gerekiyormuş gibi… Ya absürd mizahı zorlayan bel altı komediler, ya çok ağır melodramlar, ya korku gerilim işleri… Sinema yaparken illaki bunlardan birinin yapmamız gerekiyormuş gibi konuşuyor herkes. Oysa ben aile filmi,  7’den 77’ ye dediğim zaman gerçekten insanlar yapmış olmamıza rağmen nasıl şeklinde yüzümüze bakıyorlar. Seyirci ana akım sinemanın varlığını unuttu. İlla ki bir klasifikasyona sokmanız lazım ki seyirci izlesin algısı yargıya dönüştü”cümleleriyle sistem eleştirisinde bulundu. 

“FİLMDEN SONRA HERKES MUTLULUKTAN SALONDAN DANS EDEREK ÇIKACAK”

Ünlü yönetmen, seyircinin filme çok kolay ısınacağını söyleyerek, çevresinden filmi izlettiği herkesin çok olumlu yorumlarda bulunduğunu anlattı. Onur Tan  “Öncelikli kelimem mutluluktu. Bir film yapacağım ve sonunda herkes mutluluktan dans ederek salondan çıkacak iddiam vardı, bunu başardım ve bu film de aile olmanın yüceliğini, güzelliğini ve kutsallığını anlatmak istedim, bunu da başardık. Son olarak insanlara sıkılmadan gerçekten eğlenerek izleyebilecekleri bir 90 dakika sunmak istedim, onu da başardık. Sadece biraz fazla başarmış olabilir miyiz diye kuşkuluyum bu aralar çünkü filmi seyreden bir çok insan çok güzel olduğunu belirterek, hikayemizden çok keyif aldıklarını söylüyorlar hatta ‘Bizi o kadar farklı ve masalsı bir dünyaya yolculuğa çıkarıyor ki, 90 dakikanın nasıl geçtiğini unuttuk’ yorumunu yapıyorlar. 

Onur Tan ayrıca “Ailece güzel vakit geçirmek isteyenler, özellikle anne babalar çocuklarına izletmeli ve tam tersi özellikle çocuklar anne babalarına izletmeli. Teknolojiden zamandan uzakta harika bir köyde kendi mutlu hayatlarının farkında olmayan insanların gözünü açıp oraya mutluluk tohumları eken Bade’nin hayatını… Bir bakıma aslında Türkiye’den de ilham aldım bu filmi yaparken. Balkaymak’ta anlamak isteyenler için böyle ince mesajlar da yerleştirdik.. Geç olmadan insanlar birbirlerini ne kadar sevdiklerini söyleseler o kadar mutlu olacağız. Sizi gerçekten seven  bir aileniz varsa işte mutluluk budur. Çok uzaklarda arayanlara selam olsun, mutlu olmanın formülünü öğrenmek isterlerse sinemada kendilerini bekliyoruz” cümleleriyle sözlerini noktaladı.