ABDULLAH GÜL’DEN SON MEKTUP’A TAM NOT

Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte, Özdilek Alışveriş Merkezi Cinetime Sinemaları’nda, Çanakkale Deniz Zaferi’ni anlatan “Son Mektup” filmini izledi. Zaferin 100. yılı olan 18 Mart’ta vizyona giren filmi çok beğendiğini ifade eden Gül, filmin yapımcısı ve yönetmeni Özhan Eren’i de çıkışta tebrik etti.

Salona girerken konuşan Abdullah Gül, bu tarz filmlerin çoğalması gerektiğini vurgulayarak “Başından beri çok merak ediyordum. Ankara’dayken böyle filmleri destekledim. Böyle filmlerin olmasını çok istedim. Çanakkale Savaşı büyük bir olaydır. Deniz savaşı ayrı, kara savaşı ayrı. Bu deniz savaşı ile ilgili bir film. 100. yıldönümünü yaşadığımız bir dönemde; çok sayıda kitabın, çok sayıda filmin, çok sayıda başka sanat-kültür eserinin, çok canlı bir şekilde olması gerekirdi. Onu çok görmüyorum doğrusu, bu birazcık üzücü. Balkan Savaşı’nın da 100. yıldönümünde aynı noksanlığı gördük. Tabii 1. Dünya Harbi’nin neticeleri bizi çok ilgilendirdi. Dolayısıyla bizim acımız daha büyük. O açıdan, daha canlı bir şekilde tarihin yaşanmasını isterdim” açıklamasında bulundu. Gül, ‘Sizce sinema sektöründe bu konuda bir eksiklk mi var?’ sorusuna ise Sinema sektöründe muhakkak eksiklik vardır, olmasa daha fazla ilgi söz konusu olur’ yanıtını verdi.

‘Çok beğendim’

Filmin finalinde düşüncelerini soran basın mensuplarına Abdullah Gül ‘Biz filmi çok beğendik. Çanakkale’yle ilgili ne kadar film yapsanız, roman, kitap yazsanız yine anlata anlata bitiremezsiniz. Her dönemi ayrı ayrı, her coğrafyası ayrı ayrı bir konu. Özhan Eren de bu konuda Deniz Savaşlarını ve tarihi hikayeyi dillendirmiş. Doğrusu teknik olarak da her ne kadar sinemacı kritiğimiz olmasa da güzeldi, çok beğendim.’ yorumunu yaptı.