7. ULUSLARARASI KLARNET FESTİVALİ’NDEN GÖRKEMLİ PROGRAM!

Türkiye’de yapılan festivaller arasında her sene müzikseverlerle buluşturduğu birbirinden değerli müzisyenlerle bir klasik haline gelen Uluslararası Klarnet Festivali’nin 7.si bu yıl 8-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 7. Uluslararası Klarnet Festivali, Serkan Çağrı’nın sanat yönetmenliğinde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Halkbank ana sponsorluğunda yapılacak.

Festivalin programı, Gülay Afşar’ın sunumuyla Ritz Carlton Hotel’deki Cam Salon’da yapılan basın toplantısıyla paylaşıldı. Bu yıl Cem Karaca anısına yapılacak olan ‘Ustaya Saygı’ konseri kapsamında İlkim Karaca, Yonca Lodi, Hakan Aysev, Aydilge, Serkan Çağrı ile Buika ve Despina Vandi adına Pasion Turca’nın kurucusu Sinan Nergis katılımcılar arasında yer aldı.

7. Uluslararası Klarnet Festivali’nde dünya çapında sevilen sanatçılar, çok konuşulacak konserlere imza atacak. 12 Eylül’de Cemal Reşit Rey’de  yapılacak olan festivalin gelenekselleşmiş etkinliklerinden ‘Ustaya Saygı Konseri’, bu sene Anadolu Rock müziğinin kurucularından dev çınar Cem Karaca anısına gerçekleştirilecek. 13 Eylül’de Balkanların dünyaca ünlü nefesleri İsmail Lumanovski ve Dzambo Agusev Orchestra, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda aynı sahneyi paylaşacak. Bu sıcak ezgilere Balkan müziğinin Türkiye’deki sesi Suzan Kardeş eşlik edecek.  “Benim müziğim her zaman Türkiye kokar” diyen dünyaca ünlü söz yazarı ve besteci Goran Bregovic “Three Letters from Sarajevo” isimli turnesi kapsamında 15 Eylül tarihnde bir kez daha Uluslararası Klarnet Festivali’nde Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatro’sunda sevenleriyle buluşacak. Aşkın tutkulu sesi Buika, 16 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda tüm müzikseverlere romantik bir gece yaşatacak. Yunan müziğinin kraliçesi Despina Vandi de yıllar sonra 17 Eylül’de Açıkhava’nın büyülü atmosferinde unutulmaz bir konser verecek.

Müziğin gücünün yanı sıra, her yıl katılımcıları birbirinden renkli aktivitelerle karşılayan Klarnet Festivali’nde yine meydan konserleri, müzik dinletileri, nefes terapileri, workshoplar ve yarışmalar gibi her zevke hitap eden bir dolu etkinlik olacak.

Sürprizleri açıklayan Gülay Afşar “Müziğin gücü ve enerjisiyle geçen yılı dolu dolu geçirdik. Bu sene de çok güzel bir programımız var. Müziğin iyileştirici gücüne inanıyorum, zaten buna ihtiyacımız var. Herkese keyifli bir festival diliyorum” dedi.

Afşar, ayrıca “Biz kültür sanata adına yapılan her etkinliği gönülden destekliyoruz, bu bizim için misyon haline geldi. Bir festivali senelerce sürdürmek hiç kolay değil. Kültür sanatın gelişmişlik göstergesi olduğuna inanıyoruz. Toplumda zevkin ve kültürün oturması için 100 yıl gerekiyor. Ben bu festivalin de uzun soluklu olacağına inanıyorum. Müzik bu, hepimizi iyileştirecek, barış getirecek. Birbirimize karşı hoşgörülü olalım” açıklamasında bulundu.

 “SANATIN DİLİNİ AZ KULLANAN ÜLKELER ARASINDAYIZ”

Sanat yönetmeni Serkan Çağrı “Her yıl geliştirdiğimiz, yeni yeni etkinlikleri gerçekleştirmeye çalıştığımız festivalimizin 7. yılını kutluyoruz. Müzik aracılığıyla insanlar arasında iletişim kurmayı amaçlıyoruz ve müziğin diliyle buluşuyoruz. 10 gün süren festivali kusursuzca yapmak zor olsa da her sene tatlı bir anı olarak kalıyor. Yaşadığımız şehre, yaşadığımız ülkeye diğer ülkede yaşayan dostlarımızı davet etmek harika… Dünyanın kurtuluşu sanat ama sanat maalesef aradığımız noktaya varamadı. Sanatın dilini çok az kullanan ülkeler arasındayız, aslında sözlerden çok daha etkili” şeklinde konuştu.

 “MÜZİĞİN TERAPİ GÜCÜNDEN YARARLANMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Çağrı, müziğin bir terapi olduğunu vurgulayarak “Cennet ülkenin her dokusunu, güzelliğini nefesimiz ve sesimizle anlatıyoruz. Yaşananlar duygumuzu bir kat daha incitse de yenmeye çalışıyoruz. Türkiye’de çok zor dönem yaşanıyor. Özellikle iş güç konusunda sıkıntıların olduğu bir dönemde, müziği insanlara sunmak meşakatli. Ama ruhun ihtiyacı var. Müziğin terapi gücünden yararlanmaya çalışıyoruz. Yaşam zorluklarından sonra hayatımızda bulunduruyoruz. Oysa ki müzik Allah’ın bir lütfu. Sesler olmasa insanlar iletişim kuramazdı. Anormalleşme üzerine yapılan bütün senaryolara müziğimizle cevap veriyoruz” dedi.

 “HAYATIMDA İLK KEZ İNGİLİZCE BOZLAK DİNLEDİM”

Serkan Çağrı, Cem Karaca ile ilgili çok özel anısını ise “Cem Karaca’ya dokunabilmiş şanslı sanatçılardan biriyim. Hayattayken unutamadığım müthiş bir hatıramız da var. Yıllar once Ürgüp’te verdiğimiz bir konser sonrasında kaldığımız otelin bahçesinde saatlerce kendisini dinlemiş ve sohbet etmiştik. Şarkı söylediği bu gecede otel yetkilisi yanımıza gelerek otelde konaklayan yabancı müşterilerin müzikten rahatsız olduğunu söylemesi üzerine, çok sinirlenip İngilizce bozlak söyleyerek müziğin içinde Türkiye’nin müziğini tanıtacak sözlerle donatmıştı. Bunu ancak o anda mayasında ozanlık olan biri yapabilirdi. Hayatımda ilk kez İngilizce bozlak dinledim kendisinden” ifadeleriyle paylaştı.

 “İNSANLAR GİDER, SANATÇILAR HİÇBİR ZAMAN GİTMEZ”

Uluslararası Klarnet Festivali’nde her yıl en çok ilgi gören konserlerden biri olan ve dinleyicileri adeta bir zaman tünelinde yolculuğa çıkaran ‘Ustaya Saygı Konseri’ bu yıl Anadolu Rock Müziği’nin kurucusu dev çınar, unutulmaz sanatçı Cem Karaca anısına düzenlenecek. Sanatçının dillere pelesenk olmuş eserlerinin sevilen sanatçılar tarafından seslendirileceği ve Karaca’nın hayat hikayesinin de anlatıldığı mini bir belgeselin sunulacağı gece 12 Eylül’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda. Cem Karaca’nın akıllara kazınan eserlerini ise Aydilge, Bahadır Tatlıöz, Can Bonomo, Hakan Aysev, İlkim Karaca, Işın Karaca, Kolpa, Mustafa Ceceli, Özgün, Retrobüs, Serkan Çağrı, Yonca Lodi seslendirecek.

Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca, duygularını “Elbette öncelikle çok sevgili dostum, Cem’in sağlığında onu tanıyan Serkan Çağrı’ya teşekkür ediyorum. Cem Karaca büyük bir ozan kendisinin deyimiyle Türiyeli rock ozanı. İnsanlar doğar büyür ve gider, sanatçı ise doğar ve hiçbir zaman gitmez. Bizler olmasa da Cem Karaca şarkıları başka sanatçılar tarafından anılacak. İyi ki varsınız, iyi ki Cem Karaca’yı hatırladınız. Cem abisi Serkan’ı her zaman çok yetenekli bulurdu, yıllar onu haklı çıkardı” cümleleriyle dile getirdi.

 “BANA EVLAT DİYE HİTAP ETMİŞTİ”

Basın mensuplarından gelen ‘Kadro Şampiyonlar Ligi gibi yorumuna sanatçı Yonca Lodi ‘İçimiz Hababam Sınıfı’ yorumunu yaparak herkesi güldürdü. Lodi, “Serkan Çağrı artık bana sormuyor bile ‘Gelir misin’ diye. Şaka bir yana Serkan çok yakın dostum ve müzikal kimliğine de çok saygı duyuyorum. Olduğu yere koşa koşa geliyorum. Her anlamda nefes aldırıyor. Döviz kurlarından başka bir şey konuşmadığımız dönemde müziği insanların ayağına götürüyor olmak, gönülden bu işi yapabiliyor olmak bize kimliğimizi hatırlatıyor. Fesstival bu sene daha da önemli. Böyle bir ortamda birbirimizden güç alacağız, insanlar müziğe sarılacaklar” şeklinde konuştu. Lodi, Cem Karaca anısına yapılacak ‘Ustaya Saygı’ gecesinin kadrosunda yer almasıyla ilgili ise sanatçıyla bir anısını paylaşarak “Her sene müthiş anılarımızı paylaşırız. Bana evlat diye hitap ettiği geceler oldu. Gerçek bir efsaneydi. Erkek sesinin en zirve yaptığı müzisyenlerden biriydi. Onun gibi söylememize imkan yok ama saygıyla yad edeceğiz” dedi.

 EŞİNİN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKARAK ŞARKI SÖYLEDİ

Popüler seslerden Aydilge “Bu kadar büyük bir ozanın şarkılarını seslendirmekten gurur duyuyorum, heyecanlanıyorum. En çok Islak Islak’ı seslendirmeyi seviyorum. Eşimin gözlerine baka baka söylediğim bir şarkı, benim için çok özel. Cem Karaca Türkiye’ye geldiğinde küçüktüm. Uzun bir ayrılıktan sonra ilk kez gelmişti. O kadar çok ağlamıştım ki konserinde, o da hasretliydi. Her zaman müziğin en özgürlüğü devam etsin. Onu çok seviyorum. İnşallah bizi duyuyordur” yorumunu yaptı. Serkan Çağrı ‘nın , ‘ Aydilge yeni evlendi, eşiyle her yerde el eleler’ diyerek sanatçıya takılması üzerine Aydilge eşinin gözlerinin içine bakarak ‘Islak Islak’ şarkısını söyledi.

 “CEM KARACA’DAN FEYZ ALDIM”

Hakan Aysev de “En başından beri festivalin içindeyim. Çok güzel günler geçirdik beraber. Bazı şeylerin kötü gittiği bu dönemde, herkes festival olabilecek mi derken hep bir kat üste, değerleri daha yukarı koyarak yaşayacağız festivali. Heyecanım bu masada sevdiğim arkadaşlarımla olmak. Cem Karaca çok büyük bir usta. Herkesin bildiği bir gerçek. Bu topraklarda yetişen en önemli 3-4 erkek vokalinden birisi. Beni çok heyecanlandı. Opera sanatçısı olarak popüler şarkıları söylememde de teknik olarak yardımcı olmuştur. Tiyatral söyler, çok iyi bir baritondu. Ondan feyz aldım” açıklamasını yaptı.

 BALKAN EZGİLERİ COŞKUYU ZİRVEYE TAŞIYACAK!

Gypsy müziğini Türk, caz, funk gibi pek çok müzik türü ile birleştiren Balkanların dünyaca ünlü nefesleri İsmail Lumanovski ve Dzambo Agusev Orchestra; 13 Eylül’de 7. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda aynı sahneyi paylaşacak. Enerjik ve neşe dolu ritimlere Balkan Müziği’nin Türkiye’deki sesi, ve karakteristik sahnesiyle Suzan Kardeş eşlik edecek. Şölen havasında geçecek olan gece, müzikseverler için yıllarca hatırlanacak bir deneyim olacak.

 “BEN BU FESTİVALİ ÇOK KISKANIYORDUM”

Klarnet Festivali’ne davet edilmeyi her zaman beklediğini söyleyen “Suzan Kardeş “Ben bu festivali çok kıskanıyordum, ‘Serkan ne zaman çağıracak beni?’ diyordum. Aradı beni, heyecanlandım. Dedim ki ‘O gün bugün’ Birçok yerde orkestramla şarkılar söylüyorum ama bu defa çok güzel bir yerde olacağım. Ustalar ve aynı müziği aynı dili yaşayacağım insanlar, bu benim için çok güzel bir hediye oldu.

Hayallerimden bahsederim ve peşinden koşarım, küçücük bir çocuk festival yapacağını söylüyor ve hayallerinin peşinden koşuyor. Ömrün boyunca devam et Serkan” diyerek Çağrı’ya duygu dolu anlar yaşattı.

 BUIKA’YLA ROMANTİZM DOLU BİR KONSER!

İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Latin Grammy Ödüllerinde En İyi Geleneksel Tropik Albüm ödülünün sahibi olan, 2010 yılında NPR tarafından 50 harika sesten biri olarak seçilen Buika, tutku ve romantizm dolu ezgilerini 16 Eylül’de Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda Türk müzikseverler için seslendirecek. 2018 sonbaharında yeni albümünü yayınlayacak olan Buika, yepyeni şarkılarını 7. Uluslararası Klarnet Festivali’nde görücüye çıkarırken flamenko, caz ve soul müziği harmanladığı tarzıyla sevenlerini mest edecek.

 YUNAN MÜZİĞİNİN KRALİÇESİ GELİYOR!

Yunanistan’da Tüm Zamanların En Çok Satan Teklisi’ne imza atan Yunan müziğinin kraliçesi Despina Vandi, 17 Eylül’de Türkiye’de. “World Music Awards” ödüllü dünyaca ünlü sanatçı Despina Vandi büyülü sesiyle komşu ezgilerini yanı başımıza taşıyacak. Despina Vandi Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nun muhteşem atmosferini, birbirinden güzel şarkılarıyla birleştirecek.

Pasion Turca’nın kurucusu Sinan Nergis, bu muhteşem konser organizasyonları hakkında “Yıllardır İstanbul’a çok çeşitli sanatçılar getirdik. Serkan’la tanışıklığımız uzun yıllara dayanır. Serkan ilk defa sahneye çıktığında yabancı konukların verdiği tepkileri hatırlıyorum. Türk sanatçılar 15 yıl önce dünya arenasında sahne almıyordu. İspanya’dan Kanada’ya, Japonya’ya dek çok güzel tepkiler aldık. Serkan, Joan Baez’e de göbek attırdı, bütün cool’luğuna rağmen. Buika 10 yıl önce tanıştırdık Türkiye’yle. Despina Vandi Türk sanatçılar tarafından coverlandı, Mustafa Sandal, Yaşar, Ziynet Sali onun eserlerini seslendirdi.

Despina Vandi’de keyifli sürprizlerimiz de olacak. İstanbul’da da Açıkhava’nın büyülü ortamında çok güzel konserler yaşayacağız” açıklamasıyla sürprizli konserlerin sinyalini verdi.

 AÇIKHAVA’DA GORAN BREGOVIC’LE DANS EDECEKSİNİZ!

Her daim Türk sanatseverlerle olan sıcak iletişimi ve muhteşem frekansıyla bilinen Balkan müziğinin yaşayan efsanesi Goran Bregovic, Three Letters from Sarajevo” isimli turnesi kapsamında hayranlarıyla bir araya gelecek. Hem yepyeni şarkılarını, hem de tadına doyulmaz repertuvarını dinleyenlere sunmaya hazırlanan Bregovic, röportajlarında sıklıkla dile getirdiği gibi “Benim müziğim her zaman Türkiye kokar” sözünün hakkını 15 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda verecek.

MEYDANLARDA HER TELDEN MÜZİK!

Beşiktaş İskele, Kadıköy İskele, Maçka Parkı, Ortaköy Meydan gibi herkesin nefes aldığı İstanbul’un en karakteristik yerleri, 7. Uluslararası Klarnet Festivali’nin müthiş ezgileriyle şenlenecek.  8 Eylül’de Klarnet Festivali’nin açılış konserlerinden birini adını, Balat’ta kendi ahşap atölyesinde verdiği konserlerle duyuran Mert Erşahin; nam_ı diğer Akustikadam verecek. Müziği tamamen kendisine ait olan 5 şarkıyla müzik piyasasına merhaba diyen Erşahin, Maçka Parkı’nda ruh okşayan ezgileriyle gününüze bambaşka bir hava katacak. Modern rock ile klasik Türk müziği ezgilerini birleştiren bir etnik rock grubu olarak kurulan ve ‘Muhtemel Aşk’ şarkısıyla geçen yıl listeleri kasıp kavuran Grup 27 de 8 Eylül Akşamı Maçka’da rock rüzgarları estirecek.

FESTİVAL BİLETLERİ 

 

Uluslararası Klarnet Festivali’nin biletleri Biletix’te satılmaya başlandı.

7. ULUSLARARASI KLARNET FESTİVALİ PROGRAMI

8 Eylül Cumartesi  12.00 – 15.00 Beşiktaş – Kadıköy İskelesi Dinleti

12.00 – 15.00 Kadıköy – Beşiktaş İskelesi Dinleti

17.00 – 18.30 MERT ERŞAHİN – Maçka Sahne

19.00 – 20.30 GRUP 27 – Maçka Sahne

 

 

9 Eylül Pazar               15.00 – 18.00 Nefes Terapi- Caddebostan Sahil

19.00 – 20.30 SEDAT GÜLCÜ – Caddebostan Sahil

 

 

10 Eylül Pazartesi    12.00 – 15.00 Beşiktaş – Kadıköy İskelesi Dinleti

12.00 – 15.00 Kadıköy – Beşiktaş İskelesi Dinleti

17.00 – 18.30 BAHADIR PARS – Ortaköy Sahil

19.00 – 20.30 DALGANABAK – Ortaköy Sahil

 

 

11 Eylül Salı                 12.00 – 15.00 Beşiktaş – Kadıköy İskelesi Dinleti

12.00 – 15.00 Kadıköy – Beşiktaş İskelesi Dinleti

 

15.30 – 16.30 Genç Nefesler Klarnet Yarışması – Uniq İstanbul / Zuhal Müzik

 

17.00 – 18.30 Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Tanburi Murat Salim Tokaç’ın sanat danışmanlığında; Serkan Çağrı ile “Türk Müziği’nde Klarnet Dinletisi” – Uniq İstanbul / Zuhal Müzik

 

 

 

12 Eylül Çarşamba       20.30 CEM KARACA ANISINA ‘USTAYA SAYGI KONSERİ – Cemal Reşit Rey Konser Salonu

 

Sanatçılar (Aydilge – Bahadır Tatlıöz – Can Bonomo – Hakan Aysev – İlkim Karaca – Işın Karaca – Kolpa – Mustafa Ceceli – Özgün – Retrobüs – Serkan Çağrı – Yonca Lodi)

 

13 Eylül Perşembe       20.30 İSMAİL LUMANOVSKI& DZAMBO AGUSEV ORCHESTRA feat SUZAN KARDEŞ– Cemal Reşit Rey Konser Salonu

 

15 Eylül Cumartesi       21.00 GORAN BREGOVIC-  Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

 

16 Eylül Pazar          21.00  BUIKA- Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

 

17 Eylül Pazartesi   21.00 DESPINA VANDI – Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu