35 YILA 35 ŞARKILIK DEV ALBÜM!

35 yıllık sanat hayatına ‘Kara Tren’ ve ‘Turnalara Tutun da Gel’ gibi dillere pelesenk olmuş türküleri, ‘Sarıkamış’a Giden Yol’ kitabını, ‘120’ ve ‘Son Mektup’ adlı tarihe ışık tutan sinema filmlerini sığdıran müzisyen, yazar ve yönetmen Özhan Eren, ’35. Bestekarlık Yılı Hatırası’ albümünde evrensel müzik yorumcusu Zara ile çalıştı. Poll Production etiketiyle ‘Zara& Özhan Eren 35. Bestekarlık Yılı’ adıyla 5 Haziran Pazartesi raflarda yerini alacak olan 3 CD’lik bu özel projede ‘Şarkılar, Türküler ve İlahiler’den oluşan 35 eser yer alıyor. Bestelerinin tamamı Özhan Eren’e ait olan müzik albümüne sesiyle değer katan yorumcu Zara, arşivlik bir projeyle müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Albümdeki eserlerin düzenlemelerini Yücel Arzen üstlenirken, mix- mastering’ini de Nevzat Saruhan yaptı.

‘BU ALBÜM BENİM HAYAT HİKAYEM’

Nesilden nesile aktarılacak bu dev eser hakkındaki duygularını albümdeki teşekkür yazısında ifade eden Özhan Eren ‘Dün gibi hatırlarım ilk beste denemelerime başladığımda Dede Efendi’mize meraklanıp O’nun hayatını, yaşadıklarını, bestelerini ve duygularını anlamaya çalıştığım dönemi…

1982 yılında TRT repertuvarına kabul edilen “Ey Aşk” isimli Nihavend şarkı ile başladı bestekârlığım. O günlerde davet edildiğim “Genç Bestekârlar” programına katılmak üzere TRT’nin Ulus’taki Radyo binasının merdivenlerini hızlı adımlarla çıkışımı da dün gibi hatırlarım. Dile kolay, 35 yıl geçmiş o günlerden bu yana; onlarca şarkı, türkü ve ilâhi bestelediğim 35 yıl!..

Bestekârlığımın 35. Yılı vesilesi ile hazırladığımız bu albüm benim için sadece bir albüm değil; aynı zamanda hayat hikâyem. Bir hayat boyu biriktirdiklerimden size sunduğum bir demet ‘ dedi.

‘MEDENİYETİMİZİN YAŞAYAN EFSANE SESİ’

Eren, kendisine albümde eşlik eden Zara hakkında ise ‘Zara’ya minnettarım… Benim için ve anlayanlar için O medeniyetimizin yaşayan efsane sesi… Hem şarkı, hem türkü ve hem de ilâhi okuyabilen kaç solistimiz var ki?… Bestelerime gönlünü kattı, büyük bir tevazu ile her notanın içimize sinmesi için hassasiyet gösterdi… Sayesinde çocuklarıma ve sizlere hayatımın en önemli hatıralarından birini bırakıyorum, ne kadar teşekkür etsem azdır’ yorumunu yaptı.

‘BU ALBÜMDE BULUNMAKTAN ONUR DUYUYORUM’

Zara da, Özhan Eren’le çalışmanın kendisi için çok değerli olduğunu vurgulayarak ‘ Özhan Eren’in müziğimizdeki en önemli vasfı, O’nun en büyük özelliği, Türk Müziği’nin bütün dallarında; Türk Sanat Müziği’nde, Türk Halk Müziği’nde ve Türk Tasavvuf Müziği’nde birbirinden güzel eserler üretmiş olmasıdır. Müziğimizde bize hem şarkı, hem türkü, hem de ilahi bırakan çok az bestekâr vardır. İşte Özhan Eren o nadir sayıdaki bestekârlarımızdan biridir…

Büyük medeniyetimizin, özellikle de müziğimizin ihyasına şiddetle ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde kendisinin 35. Bestekârlık Yılı vesilesi ile hazırlanan birbirinden güzel 35 şarkı, türkü ve ilahisini seslendirmekten, uzun yılların emeği bestelerine gönlümü katmaktan, Özhan Eren’in kalbini sizlere ulaştırmaya çalışan ses olmaktan büyük bir zevk ve onur duyduğumu ifade etmek benim için bir borçtur’ şeklinde konuştu.

Zara, ayrıca ‘Bütün samimiyetimle ifade etmek isterim ki büyük emeklerle hazırladığımız 35 bestelik bu albüm, medeniyetimizin belki de son şarkılarıdır, son türküleridir ve son ilâhileridir. Umarım ki sonuncusu olmazlar. Kaybolan birçok değerimiz gibi müziğimiz de hayal âleminin ufkunda yitip gitmez. Bizden sonra da nice şarkılar, türküler ve ilahiler kültürümüzü besler, gönül dünyamızın zenginleşmesine vesile olur’ diyerek kültürümüzü yaşatmak için bu değerli bestelere sahip çıkılması temennisinde bulundu.