“ÖZGÜN BİR KELOĞLAN YARATTIK”

Sezonun en merakla beklenen yapımlarından olan, Keloğlan- Yeni Masal, vizyona gün sayıyor. Türk masal kahramanlarından Keloğlan’ın fantastik bir yorumla beyazperdeye aktarıldığı film, 7 Eylül’de izleyiciyle buluşacak. VTR Production yapımcılığında sinemaseverlerle buluşacak olan yapımın basın toplantısı önceki gün Taksim’de bulunan My House adlı mekanda gerçekleştirildi. Toplantıya Atilla Doğukan Türkyılmaz, Yağmur Ün, Kaya Akkaya, yönetmen Süleyman Mert Özdemir ve VTR Production’dan yapımcı Çağdaş Gültekin katıldı.

7’den 70’e herkesin gönlünü fethedecek hikayesi, ve CGI efektleriyle oluşturulan karakterleriyle izleyenlere fantastik bir dünyanın kapısını açacak olan Keloğlan- Yeni Masal filminde Keloğlan’ı canlandıran Atilla Doğukan Türkyılmaz  “Çok eğlenceli bir film, CGI efektlerle denenmemiş farklı bir şey yaptık. Standart Keloğlan, iyi niyetli ve temiz bir kalbi var. Bir de keskin bir zekaya sahip. Bazı yönlerden benziyoruz. Benim gibi enerjik o da. Çok kuvvetli bir mesaj veriyoruz. Ben iki sezon çocuk oyununda Keloğlan’ı canlandırdım. Filmdekine benzer değildi. Her anlamıyla özgün bir Keloğlan yaratmaya çalıştık. Yeni nesil Keloğlan diyebiliriz” şeklinde konuştu. 

Filmdeki efektlerin çok başarılı olduğunu vurgulayan Türkyılmaz “Keloğlan bizim değerimiz, bunu çocuklara tanıtabilmek çok önemli bize ait bir kahramana sahip çıkmak gerekiyor. Ben CGI efektlerle yapılmış hayvanlarla kendi kendime konuşurken zorlandım, karton maketlerin yerini ezberlemek ve onlara göre konuşmak gerçekten zordu. Ama bu filmle Türkler’in de CGI efektini hakkıyla yapabildiğini gösterdiğimizi düşünüyorum” dedi. 

“HER SANİYESİNDE TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU”

Filmin Cankız’ı Yağmur Ün “Konsept ve mesaj olarak çok güzel bir iş geliyor. Her saniyesinde tüylerim diken diken oldu. Özellikle hayvan hakları adına çağrı yaptığım sahnede, her şeyi kalbimden söyledim. Bütün oyuncular duygunun içine girdi, çok güzel sosyal mesajlar da barındırıyor. Senaryoyu okuduğumda bundan çok etkilendim. Belki insanlar filmden çıktıktan sonra daha duyarlı olacak” açıklamasını yaptı. 

“12 TANE KEDİM VAR”

Cankız’ı içselleştirdiğini belirten Ün “Cankız filmimizde yine aynı naiflikte. Ben onun nasıl göz kırpacağına dair her şeyi düşündüm. Hayvanların yaşam haklarını savunuyor. Benim de 12 tane kedim ve kuşlarım var. Çocuklara mesajım; hayvanları çok sevsinler. Onları sevdiğinizde kalbinizdeki tılsım hiç ayrılmıyor. Hepimiz aynı dünyayı paylaşıyoruz. Bu rol içimdeki fırtınayı dışarı vurabilmeme sebep oldu” ifadelerini kullandı. 

“SAÇLARIM DÖKÜLÜNCE BEN OYNAYACAĞIM”

Keloğlan- Yeni Masal’da yazar Emir karakterini canlandıran Kaya Akkaya, 28 yıl önce de bir Keloğlan filminde oynadığını vurgulayarak “28 yıl önce rol almıştım bir Keloğlan filminde, yine Keloğlan ben değilim. 28 yıl sonra saçlarım dökülünce ben oynayacağım” diye espri yaptı. 

“KELOĞLAN’IN RUHUNU BOZMADIK”

Yapımcı ortaklardan Çağdaş Gültekin de “Film daha önce yapılmamış fantastik bir film. CGI  efektler ve gerçekliği bir araya getirdik ama Keloğlan’ı kendi çizgisinden ayırıp ruhunu bozmadık. Modernleştirdik ve ana konu olarak hayvan sevgisini aşılamak istiyoruz. Onların da duyguları olduğunu anlatmak amacımız” dedi. 

Yönetmen Süleyman Mert Özdemir “Kürkler yalnızca hayvanlara aittir mottosuyla çıkıyoruz. Günümüzde sevimli dostlarımız eşya olarak görülüyor, biz bunun altını çizmeye çalıştık. Sokak köpekleri aç kalmasın diye çantasında kuru mama ile gezen bir annenin oğluyum. Bunu anlatmak istedim. Böyle bir mottoyla çıkmak onur ve gurur verici” diyerek sözlerini noktaladı.