KONSERDE ALKIŞLAR SUSMADI!

Dünyaca ünlü keman virtüözü Roby Lakatos ve ünü Türkiye sınırlarını aşan klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, her yıl geleneksel olarak Vakıflar Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikler kapsamında önceki akşam Avrupa’nın en büyük üçüncü sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu’nda unutulmaz bir konsere imza attı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk Musevi Cemaati, 500. Yıl Vakfı işbirliğiyle yapılan konserde sinagogun tamamını dolduran sanatseverler muhteşem bir müzik ziyafeti yaşadı. Yoğun talepten dolayı ek sandalyelerin koyulduğu konser öncesinde Dalia Maya’nın küratörlüğünü yaptığı ‘Edirne’de Karşılaşmalar’ başlıklı, Edirneli kadınlarını konu alan serginin açılışı yapıldı.

Konseri dinlemeye, gelen konuklar arasında Edirne Valisi Günay Özdemir, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, İsrail İstanbul Konsolosu Yossi Levi Sfarri, Türk Yahudi Toplumu Başkanı Ishak Ibrahimzadeh ve eski başkanı Silvyo Ovadya da vardı. Ovadya “3 yıldan beri yapmakta olduğumuz etkinliğimizde önce sergimizi ziyaret ettik. Bu dinletiyi hep beraber izleyelim. Katılımcılara ve sanatçılarımıza teşekkür ediyoruz” sözleriyle Serkan Çağrı ve Roby Lakatos’u anons etti. Konser için özel repertuvar hazırlayan Çağrı “Bu güzel atmosferde daha önce de sizlerle buluşmuştuk. Bugün de aynı güzelliği paylaşacağız. Doğduğum büyüdüğüm şehirde olmak ve sizlerle müziği buluşturuyor olmak gurur verici. 24 saatlik uçuş sonrası gelen Roby Lakatos bizimle olacak. Bazı şarkıları hep beraber söylemeyi istiyoruz İyi seyirler” dedi.

Libertango’da herkesten alkışlarla tempo tutmasını isteyen Çağrı, Adio Kerida’da ise herkese duygusal dakikalar yaşattı. İspanyol şarkılarından çalarak dinleyicileri bambaşka dünyalara götüren Çağrı sahnedeyken Roby Lakatos’un Hava Nagila’da seyircilerin arasından sahneye gelmesi coşkuyu zirveye çıkarttı. İki sanatçı muhteşem uyumlarıyla, Edirne Büyük Sinagogu’nun akustiğini birleştirerek uzun süre akıllarda kalacak bir konser verdi. Lakatos ve Çağrı birlikte Hungarian Dance, Minor Swing gibi hareketli parçalar çaldıktan sonra alkışlar içinde konseri sonlandırdı. Alkışların susmaması üzerine Lakatos ve Çağrı ‘Nihavend Longa’ ile bis yaptı. Konser bittikten sonra Serkan Çağrı’nın oğulları Nefes ve Eser’in de sahneye gelerek klarnet çalmak istemesi herkesi güldürdü.

“BENİM İÇİN ÇOK FARKLI BİR KONSERDİ”

Macar asıllı dünyaca ünlü kemancı Lakatos, kendisi için bu konserin çok farklı olduğunu söyleyerek “Çok mutluyum, buraya ilk kez geldim. Daha önce Türkiye’nin hiç bu tarafında bulunmamıştım. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya’da bulunmuştum ama burada ilk kez bulunuyorum. Burası biraz farklı, insanlar değişik ancak bunu çok sevdim. Burada bulunmak benim için oldukça farklıydı Bir kez daha geldiğimizde daha fazlasını çalacağız diye düşünüyorum, çok keyif aldım. Bu jazz ya da pop müzik çalmak gibi değil, bambaşka bir şey… Çingene müziği, Balkan müziği, Türk müziği… Bu kadar iyi müzisyenlerle çalmak benim için oldukça enteresan ve keyifli bir deneyimdi. Umarım bu tur en iyi şekilde devam eder”dedi.

“HEPİMİZİN DUYGULARI AYNI, MÜZİK BUNU HATIRLATIYOR”

Serkan Çağrı ise duygularını “Bu muhteşem sinagogta Vakıflar Haftası için verdiğimiz konser oldukça güzel geçti. İstanbul’dan, şehrin diğer yerlerinden hatta İsrail’den gelen dinleyicilerimiz oldu. Sadece bu konseri izlemek için. Ben ikinci kez bu sinagogta konser veriyorum. Unutulmaz bir gece yaşadık. Müziğin sesinin insanlar arasında en büyük iletişim olduğunu bu akşam da gördük. Bunu dargın olan, birbirinden kopmuş olan insanlar arasında yapmaya devam edeceğiz. Hepimizin duygularının aynı olduğunu bize müzik tekrar hatırlatıyor. Bundan sonra da çok etkili ve güzel buluşmalarımız olacak. Roby Lakatos dünyanın en ünlü kemancılarından biri. Beni kırmayarak ikinci kez geliyor ülkemize Edirne’ye hayranlık duyduğunu söyledi. Hatta beraber turnelerimiz olsun, konserler devam etsin istedi. Bu muhteşem atmosferden o da çok etkilendi” cümleleriyle anlattı. Çağrı ayrıca “Bu muhteşem yapıyı tekrar hayata geçiren Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. Tüm insanların din, dil, ırk ayırt etmeksizin böyle bir ortamda müzik dinleyebilmeleri bizlerin de en büyük şansı. Paylaşımlarımızdan doğan bütün güzellikler oradaki herkesi sarıp sarmaladı” dedi.